The local P and S shops around here (BOP) usually sell lamb legs with the chump off. It gets down do about $12 / kg They also sell whole cuts at goodish prices of beef. I wait untill it gets low ( which natuarally isnt as low as it was a year or so ago) but you can get whole rump for around $12 / kg. I can portion that into smaller roast or turn it into very good corned beef, mince what I fuck up and carve steaks out of it as well. They also do a run on venison every now and then, you can get minced venison for as little as $11 / kg.
While I realise that the farmer is getting not much of this as pay, its still not unaffordable from a consumer aspect, if you are carefull about what you buy.
That lamb roast is split into 3 main meals these days for me and the bride. Shank meat fror a pie or stew, rump roast and you can steak or do a rolled roast off the inner thigh bit. So that $26 chunk of meat will effectively become 8 indiivdual meals, plus two snacks of leg bone for the dog.
The last rump I broke down went into 6 x 500 gram packs of mince and a 1.75 KG chunk that is getting corned in the fridge as we speak. I froze and minced the fat cap to add to sausages at a later date.I think that rump cost close to $70 give or take But it will make over 20 meals.
So by my guesstimates we are eating $3.50 per meal per person, in meat alone.
Would I like to get farm fresh meat, yes of course. but I cant handle the freezer space needed these days.
Damn mathematics! I just realised I spent more on the barbeque charcoal than the lamb I burnt in it today!
Bookmarks